top
واکنش‌های عاطفی و افسردگی کودکان ارثی است

واکنش‌های عاطفی و افسردگی کودکان ارثی است

کارگروه تربیتی پرتال جامع و تخصصی کودک، مهدکودک و خانواده: با توجه به آن که رویکرد انسان‌ها در واکنش محیطی بستگی به مسیرهای میانجی عصبی دارد. محتمل است ژنتیک باعث دوری‌گزینی یا مقابله فعال افراد‌ شود.

واکنش‌های عاطفی و افسردگی کودکان ارثی است


هرچه زمان بیشتر می‌گذرد زمینه ژنتیک بسیاری از بیماری‌ها و حتی رفتارهای طبیعی مشخص‌تر می‌شود.
به عنوان مثال در مورد دیابت از سال‌ها پیش می دانستیم که عوامل ژنتیکی در نوع زود آغاز آن نقش عمده دارند و در ادامه در مورد دیابت بزرگسالان هم اطلاعاتی به نفع عوامل ژنتیک به دست آمده است.
 در مورد بیماری‌های قلبی نیز مشخص است که در بعضی از خانواده‌ها عواملی که باعث افزایش چربی‌های خون اعم از تری‌گلیسیرید‌ها یا کلسترول با غلظت پایین می‌شوند به صورت ژنتیکی نقش عمده دارند.
در مورد فشار روانی و استرس نیز با توجه به آن که رویکرد انسانها در برابر واکنش محیطی بستگی زیادی به مسیرهای میانجی عصبی دارد.محتمل است که ژنتیک باعث شود برخی افراد در برابر مسائل زندگی واکنش‌هایی حاکی از دوری‌گزینی یا برعکس مقابله فعال‌ را نشان دهند.
 همینطور تعدادی از افراد واکنش‌های عاطفی را به صورت افسردگی یا خشم و عده‌ای به صورت واکنش منطقی نشان می‌دهند.
نظر به آنکه کاریوتایپ‌های انسان در دو جنس زن و مرد تفاوت دارد و علت آن وجود یک کروموزوم Y در مردها و وجود دو کروموزوم X در زنان است برخی از رفتارها و بیماری‌ها انتقال متفاوتی در دو جنس دارند.
به عنوان مثال بیماری هموفیلی در جنس مذکر دیده می‌شود در حالی که ناقلان آن مادران هستند که خود مبتلا به این بیماری نمی‌شوند.
 در مورد مسائل رفتاری نیز به همین ترتیب به نظر می‌رسد که بعضی از ژن‌ها بر روی کروموزوم‌های جنسی قرار داشته باشند که در مردان XY و در زنان XX است.
این موضوع نشان می‌دهد که در آفرینش انسان چه ظرافت‌ها و چه پیچیدگی‌هایی قرار دارد و طبعاً بر حسب روایت قدسی ، انسان باید در همه جلوه‌های آفرینش تفکر کند تا آگاه‌تر شود و راهی برای زندگی بهتر و رضایتمندانه‌تر بیابد.


 



مرتبه
مرتبه
نظر و تجربه خود را برای دیگران ثبت کنید

تبلیغات ویژه

تجربه مادرانه
شما میتوانید در مورد موضوع زیر بحث و تبادل نظر کنید و در قسمت نظرات تجربه خود را با مادران در میان بگذارید :
موضوع انتخاب شده :
جدا کردن اتاق فرزندان
تجربه خودرا بنویسید
تبلیغات